czwartek, 24 listopada 2011

Wielka Zaha Hadid!

Kiedy dziś natknęłam się w internecie na buty rodem z kosmosu, pomyślałam: "Ktoś zerżnął pomysł Zahy Hadid!". Widziałam jej dizajnerskie projekty w Mediolanie podczas Saloni Milano i jako jedyne z tysięcy wystawianych przedmiotów, utkwiły mi w pamięci...Szybko weszłam na stronę Zaha Hadid Architects i przejrzałam folder z dizajnem! Ha! Te buty tam były! To Zaha Hadid je zaprojektowała!
Po tym małym odkryciu poczułam wielką ulgę...bo kto by się ośmielił  skopiować projekt wielkiej Królowej Architektury??
A oto zdjęcie, od którego dziś wszystko się zaczęło:
Przedstawiam Wam dziś ZAHE HADID - KRÓLOWĄ ARCHITEKTURY! ;-)

Zaha jest wielką damą architektury, a swój styl i zamiłowanie do minimalizmu podkreśla także strojami – jej ulubieni projektanci to Issey Miyake i Yohji Yamamoto. Przez media została okrzyknięta „diwą architektury”, nie znosi jednak, kiedy tak się ją nazywa. „Czy mówiliby tak o mnie, gdybym była facetem?”, pyta poirytowana. Obraża się na te słowa, gdyż uważa, że to seksistowskie etykietki, bo przecież nikomu nie przyjdzie do głowy nazywać Daniela Libeskinda diwą.
Zaha święci triumfy, ponieważ jej projekty działają na zmysły i wyobraźnię. Jej wiara w moc architektury jest z pewnością zaraźliwa, a przeświadczenie, że dzięki niej można zmienić świat – godne podziwu!!
Dlaczego ona?
Podobnie jak Zaha Hadid, jestem architektem i kobietą. Zawód architekta kojarzy nam się raczej z mężczyzną z racji stopnia trudności i skomplikowania wykonywanej profesji. Dlatego Zaha Hadid jest moim guru w sferze Architektury i jednocześnie przedstawicielką płci pięknej w tejże branży artystycznej. Ponadto Zaha jest fantastyczną dizajnerką!;-)
Kim jest Zaha?
Zaha jest Irakijką urodzoną w Bagdadzie. w Wieku 11 lat postanowiła zostać architektem i zmienić świat. Zaczynała swoję karierę w trudnych czasach dla kobiet. Od 20 lat wykłada Architekturę na uniwersytecie. Twierdzi, że dziś dziedziną architektury zajmują się w równym stopniu kobiety jak i mężczyźni. 
W wolnym czasie kibicuje kobietom..Jednak ma go bardzo mało. Dużo pracuje i podróżuje po świecie. Kocha to co robi!
Co mówi o sobie Zaha?
"Jestem architektem i kształcę architektów. To zawód polegający na kształtowaniu przestrzeni i byciu artystą. 
Z kolei inżynier zajmuje się materią, czyli czymś zupełnie innym. Stoi na ziemi obiema nogami. Ale paradoks polega na tym, że jeden bez drugiego nic nie zdziała. Przy każdym projekcie zawsze kooperuje zespół architektów i inżynierów. Bez pomysłu architekta nie powstanie jednak żaden projekt."
Co inspiruje Zahę?
Zahę inspiruje architektura Bagdadu oraz otaczający ją krajobraz. Kiedy projektuje w mieście, zastanawia się co jej wyobraźnia może wnieść nowego w życie miasta. Twierdzi, że wymaga się od niej czegoś nowego i czegoś świeżego. Tylko, że tak naprawdę wszystko już zostało wymyślone..
Jak projektuje Zaha?
Zaha eksperymentuje z nowymi koncepcjami przestrzennymi. Nie posługuje się komputerem, do każdego projektu tworzy tysiące rysunków. Zaha Uważa się za artystkę, a jej talent można podziwiać nie tylko w projektach architektonicznych.
Największy sukces Zahy?
Zaha jest pierwszą kobieta, która otrzymała prestiżową w dziedzinie Architektury nagrodę Pritzkera (odpowiednik Nobla). Od tamtej pory minęło już 5 lat i żadna inna kobieta nie osiągnęła tyle co Ona!


Koniec słów, przejdźmy do obrazów!

ARCHITEKTURADESIGN

SIEDZIAŁAM NA TEJ SOFIE!!;-)))


MELISSA SHOES


ICON BAG ;-)


CZY NA WAS TAKŻE WYWARŁA WRAŻENIE TWÓRCZOŚĆ ZAHY HADID??
CZY MOŻE SŁYSZYCIE O NIEJ PIERWSZY RAZ W ŻYCIU??;-)


Więcej projektów na oficjalnej stronie Zaha Hadid Architects TUTAJ
oraz na Youtube:

11 komentarzy:

 1. słyszałam o niej pierwszy raz.
  Ale za to widzialam te projekty;)

  OdpowiedzUsuń
 2. pierwsze słyszę, ale zaciekawiło mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. wow!robi wrażenie!aż trudno uwierzyć,że coś takiego gdzieś w świecie jest na porządku dziennym!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie to wszystko jest zbyt futurystyczne i nowoczesne, ja wolę nieco inne klimaty, ale... trzeba przyznać, że kobieta jest niesamowita! Projekty robią ogromne wrażenie. Podziwiam wszystkich artystów, ja kompletnie talentu nie mam, co mnie boli, ale nic nie poradzę:) Jakoś nie zwróciłam uwagi wcześniej (albo nie mówiłaś?), że jesteś architektem - pokłony!!:)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Klaudia: no to jestem mile zaskoczona;-)

  @ramonies: hmmm, jakiś czas temu opublikowałam posta na temat Architektury oraz Architektury Wnętrz związanej ściśle z modą..wydaje mi się, że coś wspomniałam o swojej profesji...i to by było na tyle;-)
  A odnośnie Zahy.. to nie do końca mój styl, ale podziwiam ją za całokształt twórczości! Imponuje mi jako kobieta!;-)) Ja osobiście lubuję się w Moderniźmie;-) może dlatego, że urodziłam się w Gdyni??;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz o niej usłyszałam, ale muszę przyznać, że jest naprawdę świetna;)

  OdpowiedzUsuń
 7. O rany, niesamowite. piękne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje mi się, że wcześniej również nie słyszałam tego nazwiska, a więc głupio mi, bo studiuję architekturę...
  Buty są przefantastyczne, kiedy widzę takie ciekawe projekty rzeczy, dostaję dosłownie wizji, co z czym i dokąd bym w tym wyszła :)))
  JEśli chodzi o architekturę, niektóre z tych tutaj zdjęć mnie zachwyciły, ale nie wszystkie, te rozstrzelane a jednocześnie obłe kształty jakoś do mnie nie trafiają.
  Co nie zmienia faktu, że cholernie zazdroszczę tej kobiecie wyobraźni, kreatywności!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. @Lenny Lemonade: Właśnie sęk w tym, że ja też do końca nie utożsamiam się z jej projektami, ale patrząc na nie, moja wyobraźnia zostaje pobudzona i odczuwam multum pozytywnych doznań!;-) I mogłabym mówić na zmianę :"och" "ach" i "wow" ;-) Kurcze, ta kobieta ma stajla! Jestem przeszczęśliwa, że jest wielką osobistością za życia, za naszego życia! Może kiedyś będzie mi dane pojawić się na jej prelekcjach w Polsce...chciałabym!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! Thank you for your comment!